Post Top Ad

25 kwietnia 2017

Z górnej półki: PILS

 Piwna rewolucja rozhulała się w Polsce na dobre, a nowe inicjatywy kraftowe pojawiają się jak grzyby po deszczu. Jak wynika z informacji zawartych na stronie www.zwrotnica.com.pl (brawo Piwna Zwrotnica, świetna robota), w latach 2014 -2016 w naszej ojczyźnie powstało aż 159 browarów, z czego 75 stacjonarnych i 84 kontraktowych.
Oferta w związku z tym jest bardzo bogata. Jak możemy przeczytać dalej, w 2016 r. browary rzemieślnicze wprowadziły na rynek 1561 premier (dla porównania w 2014 r. wyszło 513, a w 2015 r. 1164 nowych piw).
Temat staje się coraz bardziej powszechny. Można o nim przeczytać w Internecie, obejrzeć w telewizji, powstaje coraz więcej pubów serwujących piwa kraftowe. Tworzy się swego rodzaju moda na picie tego typu trunków. Starzy wyjadacze zaczynają mieć problemy z ogarnięciem całości, a co dopiero osoby, które sięgają po swoje pierwsze piwo w stylu India Pale Ale, Stout czy Porter.

Jak się nie zagubić w tej piwnej dżungli?

Dziś rozpoczynam cykl "Z górnej półki", który pomoże wam wyłowić ze sklepowych półek te piwa, które są najlepszymi przedstawicielami danego stylu. W jednym miejscu będziecie mogli zobaczyć, jakie piwa zbierają dobre opinie i są cenione przez konsumentów. Ważne: informacja będzie dotyczyć tylko polskich piw. Zestawienia będę przygotowywał na podstawie dwóch najpopularniejszych portali agregujących oceny piw tj. www.ratebeer.com i www.untappd.com.
Cykl rozpoczynam od Pilsa, który jest chyba najbardziej przyswajalnym stylem dla osób dopiero wkraczających w świat piw kraftowych. Na obu portalach piwa oceniane są w skali od 1 do 5, gdzie najwyższą oceną jest 5. Poniższy ranking został uporządkowany według wyznaczonej przeze mnie oceny ogólnej, która jest wypadkową liczby ocen i średniej oceny uzyskanej przez dane piwo.
stan na 24.04.2017 r.
Myślę, że uzbrojeni w taką listę z łatwością znajdziecie na półce sklepowej dobrego pilsa. Możecie ją sobie wydrukować lub skopiować na telefon. Wyszukiwanie poszczególnych piw w sieci jest uciążliwe, a przede wszystkim czasochłonne. Ja zrobiłem tą robotę za was.
Abyście byli na bieżąco, zestawienie będzie aktualizowane co miesiąc (chyba, że moce przerobowe nie pozwolą).
Zbieram już informacje na temat kolejnych stylów. Dajcie znać w komentarzach, jaki styl chcecie na kolejny odcinek. 
20:14 / by / 5 Comments

5 komentarzy:

  1. Nie piję piwa, nie miałam pojęcia, że są takie zestawienia. Na pewno pomocne "koneserom"😊.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie polecam WRCLW Pils z Browaru Stu Mostów. Genialne!

    OdpowiedzUsuń

Post Top Ad